NASA: Pamje panoramike nga Mars rover

11:18 | 26 Shkurt 2021

Agjencia Amerikane e Hapësirës NASA lëshoi një pamje panoramike spektakolare të mërkurën në vendin e uljes së roverit Perseverance në Mars.

Panorama tregon skajin e Kraterit Jezero ku roveri preku javën e kaluar dhe faqen e shkëmbit të një lumi të lashtë në distancë, transmeton arbresh.info

Është marrë duke rrotulluar direkun e roverit 360 gradë. Shtylla është e pajisur me kamera të dyfishtë, me zmadhim, të cilat mund të marrin video dhe imazhe me definicion të lartë.

Panorama përbëhet nga 142 imazhe individuale të bashkuara në Tokë, tha NASA./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara