Google ADS

Moska bëhet gati për paradën e madhe të Ditës së Fitores

00:10 | 5 Maj 2022

Në Rusi, tanke, raketa-hedhës dhe automjete të blinduara gjëmuan në qendër të Moskës këtë mbrëmje, ndërsa ushtria mbajti një tjetër prove për paradën e madhe të Ditës së Fitores më 9 maj.

Qytetarët e Moskës u mblodhën për të parë armët që parakalonin në qytet, transmeton portal arbresh.info

Parada ushtarake e 9 majit në Sheshin e Kuq është një ngjarje vjetore për të shënuar humbjen e Gjermanisë naziste në Luftën e Dytë Botërore, megjithëse ka shtuar rëndësinë e saj këtë vit pas pushtimit rus të Ukrainës.

Disa analistë sugjerojnë se Presidenti Putin dëshiron të shpallë një lloj fitoreje në Ditën e Fitores, megjithëse është e vështirë të shihet se çfarë përparimi të mëtejshëm mund të bëjnë trupat ruse në Ukrainë për vetëm disa ditë.

BBC shkruan se ka pasur spekulime se Putin do të shpallë një lloj mobilizimi – siç është thirrja e rezervistëve – megjithëse një zëdhënës i Kremlinit mohoi sot se ndonjë plan i tillë ishte në punë, duke i quajtur thashethemet “mbeturina”./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale