Mjekët në Japoni me thirrje për anulim të Olimpiadës

13:14 | 18 Maj 2021

Me më pak se 10 javë derisa të fillojnë Lojërat e Tokios, Japonia lufton me një rritje të rasteve të infeksioneve me koronavirus, ndërsa opinioni publik mbetet fuqimisht kundër ngjarjes që do të zhvillohet këtë verë.

Një grup mjekësh japonezë ka kërkuar anulimin e Olimpiadës, edhe pse organizatorët e Lojërave raportuan se ka pasur aplikime të shumta nga mjekët për të dalë vullnetarë në ngjarjen e shtyrë nga virusi.

Por zyrtarët olimpikë thonë se mund të mbahet në mënyrë të sigurt me kundërmasat COVID-19 dhe të tregojnë për ngjarje të suksesshme të provave, duke përfshirë shumë atletë që marrin pjesë nga jashtë shtetit.

Një shoqatë prej rreth 6,000 mjekësh që punojnë në Tokio thanë se ata “po luftojnë me valën e katërt” të rasteve të virusit, duke e quajtur atë më të madhe deri më tani, raporton AFP.

“Anulimi i një ngjarjeje që ka potencialin për të rritur numrin e infeksioneve dhe vdekjeve është zgjedhja e duhur,” tha grupi në një deklaratë të hënën.

Përhapja e virusit në Japoni ka qenë relativisht e vogël, me rreth 11,500 vdekje, por shtrirja e saj e vaksinave po lëviz ngadalë dhe kulmi i fundit në raste ka bërë që mjekët të paralajmërojnë për rrezik.

Qeveria të Premten zgjeroi një gjendje të jashtëzakonshme që do të jetë në fuqi deri në fund të majit, më pak se dy muaj para se Lojërat të hapen më 23 korrik.

Më shumë se 80 përqind e njerëzve në Japoni duan që Lojërat Olimpike të Tokios të anulohen ose të shtyhen përsëri, sipas sondazhit të fundit nga e përditshmja Asahi Shimbun.

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara