Misioni arab sjell imazhin e parë të Marsit

17:38 | 14 Shkurt 2021

Misioni Shpresë i Emirateve të Bashkuara Arabe ka kthyer fotografinë e parë të Marsit.

Anija kozmike hyri në një orbitë rreth Planetit të Kuq të martën, duke e bërë Emiratet e Bashkuara Arabe kombi i parë arab në histori që ka një prani shkencore në fqinjin e afërt të Tokës.

Ky imazh i parë do të pasohet nga shumë pamje të tilla të ngjashme me Marsin, raporton BBC.

Shpresa u vendos në një orbitë të gjerë në mënyrë që të mund të studionte motin dhe sistemet e klimës së planetit, që do të thotë se do të shohë edhe diskun e plotë të planetit.

Është një lloj pamje që është fare e njohur nga teleskopët e bazuar në Tokë, por më pak nga satelitët e pozicionuar në Mars.

Ata tradicionalisht janë mbajtur afër planetit në mënyrë që të mund të marrin fotografi me rezolucion të lartë të sipërfaqes dhe të veprojnë si stacione stafetë telekomunikuese për robotët e zbarkuar në kontakt me Tokën. /Telegrafi/

Lajmet më të lexuara