Ministri francez paralajmëron që Irani mund të bëjë një bombë bërthamore brenda një viti

15:27 | 10 Janar 2020

Ministri i Jashtëm francez Jean-Yves Le Drian ka thënë se nëse Irani vazhdon të shkelë marrëveshjen bërthamore (JCPOA), mund të ketë qasje në një bombë bërthamore brenda 1 deri në 2 vjet.

“Nëse ata vazhdojnë me shkeljen e marrëveshjes së Vjenës, atëherë po, brenda një periudhe mjaft të shkurtër kohore, midis një dhe dy vjet, ata mund të kenë qasje në një armë bërthamore, e cila nuk është një opsion”, tha Le Drian për radio RTL, transmeton portali arbresh.info.

Ministrat e jashtëm të BE-së janë planifikuar të zhvillojnë një takim urgjent të premten për të kërkuar mënyra për t’i udhëhequr Shtetet e Bashkuara dhe Iranin larg konfrontimit, duke mos përfshirë në lidhje me çështjet bërthamore.

Irani ditë më parë paralajmëroi se do të ndërmarrë hapat e ardhshëm larg nga angazhimet e tij në bazë të marrëveshjes bërthamore, i njohur zyrtarisht si Plani i Përbashkët i Veprimit të Përbashkët (JCPOA), duke këmbëngulur që masa do të zbatohet nëse partnerët e saj evropianë dështojnë të përmbushin angazhimet e tyre./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara