Mediat amerikane ndalojnë transmetimin e spotit të Trump

10:52 | 6 Nëntor 2018

Fox News, NBC dhe Facebook kanë tërhequr e kanë tërhequr spotin e kampanjës së Trumpit, duke e konsideruar atë si spot me përmbajtje raciste.

A është kjo kampanja më raciste e SHBA-ve ndonjëherë?

Spoti paraqet një përpjekje që ta ndalojë karvanin e migrantëve dhe refugjatëve që po kërkojnë azil në Shtetet e Bashkuara. Kjo kampanjë po mbështetet në një ngjarje tragjike të vitit 2014, kur një migrues pa dokumente nga Meksika i vrau dy zyrtarë policorë, shkruan The Guradian përcjell portali arbresh.info.

I pyetur për organizatat që tërheqin të dhënat e tij të hënën, Trump pretendoi:Trumpi deklaroi: “Nuk di asgjë për të. Ne kemi shumë spote. Shumë gjëra janë fyese.”

Lidhur me këtë rast u deklarua edhe zëdhënësi i NBC, Joe Benarroch “Pas rishikimit të mëtejshëm ne e njohim natyrën e pandjeshme të reklamës dhe kemi vendosur të ndërpresim transmetimin e saj nëpër kanalet tona sa më shpejt të jetë e mundur”, tha ai.

Fox News tha se gjithashtu do të ndalojë të luajë reklamën.

“Pas një shqyrtimi të mëtejshëm, Fox News e tërhoqi reklamën dje dhe nuk do të shfaqet as në Fox News Channel as në Rrjetin Fox Business”, tha për CNN të martën Marianne Gambelli, drejtoresha e Fox News.

I pyetur të hënën rreth refuzimit për ta transmetuar spotin e tij, Trumpi deklaroi: “Nuk di asgjë për të. Ne kemi shumë spote. Shumë gjëra janë fyese.” Lidhur me këtë refuzim u deklarua edhe Joe Benarroch, zëdhënës i NBC-së, i cili tha: “Pas rishikimit të hollësishëm, ne vlerësuam se ky spot ka një natyrë të vrazhdë dhe kemi vendosur që ta ndrërpresim transmetimin e tij në kanalet tona sa më shpejt që është e mundur.”

Ky spot paraqet një tërheqje të vërejtjes për rrezikun e ardhjes së rreth 7000 migrantëve drejt kufirit amerikan. Në spot thuhet: “Kriminelët e rrezikshëm, siç është vrasësi i policëve, Luis Bracamontes, nuk mërziten për ligjet tona”. Aty pastaj bëhet thirrje që të votohet Partia Republikane, ndërsa spoti përfundon me paraqitjen e Trumpit, i cili thotë: “Unë e miratoj këtë porosi”.

Ndërsa, të hënën Facebook tha se kishte bllokuar reklamën nga marrja e “promovimit të paguar”.

Në këtë deklaratë thuhet se: “Ky spot i shkel rregullat e publikimit të spoteve në Facebook, prandaj ne po e refuzojmë atë. Ndonëse kjo video lejohet të postohet në Facebook, ajo nuk mund të jetë në mesin e spoteve të sponzorizuara”

Të shtunën, pasi Donald Trump u ​​ankua në Twitter se CNN kishte refuzuar ta transmetoi reklamën, CNN u përgjigj duke thënë se reklama ishte “raciste”.

Kur paraqitet ndonjë mundësi për tu paguar për të marrë një version të këtij reklamimi, ne gjithmonë e refuzojmë. Këto janë faktet, njoftoi  departamenti i komunikimit të rrjetit.//arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara