Mbretëria e Bashkuar fillon përdorimin e vaksinave ‘Moderna’

10:10 | 7 Prill 2021

Britania fillon të përdorë vaksinën Moderna’s COVID-19 të Mërkurën në Uells dhe pret që ta përdorë atë në pjesën tjetër të Mbretërisë së Bashkuar në ditët e ardhshme në një rritje të sistemit shëndetësor të vendit pasi furnizimet filluan të ngadalësohen.

Moderna do të bëhet vaksina e tretë që do të përdoret në Britani pas goditjeve të Oxford-AstraZeneca dhe Pfizer dhe vjen ndërsa furnizimi me të shtëna nga Astra fillon të ngadalësohet për shkak të çështjeve të prodhimit përfshirë këtu në një vend në Indi.

“Unë jam i kënaqur që mund të fillojmë botimin e vaksinës Moderna në Mbretërinë e Bashkuar sot në Uellsin perëndimor”, tha Hancock. “Sot ne fillojmë me vaksinën e tretë të aprovuar. Kudo që jetoni, kur të merrni thirrjen, merrni . ”

Kryeministri Boris Johnson u bëri thirrje njerëzve të marrin dozën e tyre sa më shpejt që ishin të ftuar.

Mbretëria e Bashkuar ka vaksinuar 31.6 milion njerëz me dozën e parë të një vaksine COVID-19 – dhe administroi 5.5 milion doza të dyta. Së shpejti do të ketë vaksinuar gjysmën e popullsisë së saj totale.

Ministri i ri i biznesit Paul Scully i tha Sky News se Moderna, e cila përdor të njëjtën teknologji mRNA si Pfizer por është më e lehtë për t’u transportuar, do të vijë në pjesën tjetër të Mbretërisë së Bashkuar në ditët në vijim.

“Ju keni dëgjuar ministrin e vaksinës Nadhim Zahawi duke folur për javën e tretë të prillit. Ne tashmë jemi gati për të filluar javën e dytë të prillit në mënyrë që të mos jetë shumë e gjatë për të pritur. ”

Izraeli është udhëheqësi botëror në vaksinimin e popullsisë së tij kundër COVID, i ndjekur nga Emiratet e Bashkuara Arabe, Kili, Mbretëria e Bashkuar, Shtetet e Bashkuara, Bahreini, Serbia dhe Hungaria, bazuar në të dhëna.

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara