Mami zbuloi se ‘fëmija i vdekur’ ishte ende gjallë në funeral

23:36 | 17 Gusht 2018

Nëna e një bebeje shtatë-muajshe që ishte deklaruar e vdekur në Villanueva të Hondurasit, kuptoi se vajza e saj e vogël ishte ende gjatë funeralit.

Keilin Johanna Ortiz Montoya ishte pranuar në spital me 3 gusht me konvulsione, diarre, dehidratim të rëndë dhe lëkurë të çarë që ishte shkaktuar nga një infeksion bakterial, transmeton portali arbresh.info.

Përkundër trajtimit intensiv në njësitin pedriatik të spitalit, bebja u shpall e vdekur tre ditë më vonë dhe madje u lëshua edhe certifikata e vdekjes.

Nëna e fëmijës, Ivis Montoya u largua nga spitali me trupin e supozuar të pajetë të bebes dhe shkoi në shtëpinë e kushërirës.

“Nuk kisha para të shkoja në shtëpi”, tha Ivis.

Pas vigjiljes së mortjes, fëmija u dërgua në kishën në veri të Hondurasit për funeral, por atje u kuptua se po merrte frymë.

Duke hezituar të kthehej në spitalin që kishte shpallur foshnjën e saj të vdekur, ajo në vend nxitoi në një klinikë lokale.

Personeli mjekësor i administruar medikamente për foshnjën  dhe grupi mbështetës i grave e bindën nënën që ta dërgonte foshnjën në njësinë pediatrike të spitalit, njoftoi media lokale.

Foshnja u dërgua menjëherë në njësinë e kujdesit intensiv dhe thuhet se është në gjendje të rëndë./Arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara