Kryeministri britanik Johnson planifikon rrugën e zhbllokimit

11:44 | 22 Shkurt 2021

Kryeministri britanik Boris Johnson do të përshkruajë të hënën rrugën e Anglisë drejt zhbllokimit nga COVID-19 në një përpjekje për të rihapur gradualisht ekonominë e saj të goditur, ndihmuar nga një prej shpërndarjeve më të shpejta të vaksinave në botë.

Me më shumë se 120,000 viktima, Britania ka vuajtur numrin e pestë zyrtar më të madh në botë të vdekjeve nga pandemia dhe ekonomia e saj prej 3 trilion dollarësh zvogëlimin më të madh në më shumë se 300 vjet, raporton Reuters.

Por një fillim i shpejtë i përhapjes së vaksinave plus një bllokim i fortë kombëtar gati dy-mujor do të thotë që Johnson tani mund të përcaktojë një lehtësim në faza të kufizimeve në Angli, duke dhënë përparësi kthimin e fëmijëve në shkollë dhe përzierjen shoqërore jashtë.

“Vendimet tona do të merren në lidhje me të dhënat e fundit në çdo hap, dhe ne do të jemi të kujdesshëm në lidhje me këtë qasje në mënyrë që të mos zhbëjmë përparimin që kemi arritur deri më tani,” do të thotë ai, sipas zyrës së tij.

Ligjvënësit do të kenë një shans për të votuar në parlament planin e Johnson. Autoritetet në Skoci, Uells dhe Irlandën e Veriut, të cilat kanë përgjegjësi për vendimet e tyre të shëndetit publik, pritet gjithashtu të lehtësojnë kufizimet në muajt e ardhshëm.

Nadhim Zahawi, ministri i ngarkuar me shpërndarjen e vaksinave, tha se shkollat ​​angleze do të rihapen më 8 mars, transmeton arbresh.info.

Zahawi gjithashtu tha në Radio LBC se dy persona nga familje të veçanta do të lejohen të takohen në ambiente të jashtme nga 8 Mars, ndërsa nga 29 Mars shoqërimi në natyrë do të lejohet për grupe prej gjashtë personash maksimalisht, ose për dy familje së bashku. Sportet në natyrë gjithashtu do të lejohen të rinisin nga 29 Mars, tha ai./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara