Koreja e Veriut lëshon alarmin e motit për të ftohtë të madh

09:38 | 24 Janar 2023

Autoritetet e Koresë së Veriut kanë paralajmëruar për kushte ekstreme të motit pasi një valë të ftohtit do ta përfshijë përfshin gadishullin korean.

Temperaturat ka gjasa të ulen deri në -30 gradë celsius në rajonet veriore, të cilat janë gjithashtu pjesa më e varfër e vendit, tha transmetuesi shtetëror i radios.

Në zonat bregdetare pritet të ketë edhe erëra të forta, sipas mediave shtetërore.

Edhe Koreja e Jugut ka lëshuar një paralajmërim për valë të ftohta dhe Kina veriore ka përjetuar temperatura rekord të ulëta.

Ndërsa Koreja e Veriut është prekur nga moti ekstrem ose i pafavorshëm njësoj si vendet e tjera, pak dihet për ndikimin e kësaj te njerëzit, shkruan BBC.

Shpërndaje në rrjete sociale