Google ADS

Kina kryeson në garën për të instaluar ‘Railgun’ në luftanije

20:49 | 17 Mars 2018
Trina Galanxhi

Mediat në mbarë botën kanë shprehur shqetësim mbi imazhin e publikuar të një topi të çuditshëm të instaluar në një luftanije kineze.

Pas diskutimeve të gjata, ekspertët kanë ardhur në përfundim se arma, jashtëzakonisht e madhe dhe e ndryshme nga armët tjera në arsenalin detar të Kinës, ishte një hekurudhë elektromagnetike e instaluar në ulësen e anijes Haiyang Shan, transmeton portali arbresh.info

Edhe pse Pekini nuk e ka konfirmuar ekzistencën e armës së re, disa media, duke përfshirë edhe Asia Times, kanë cituar burime nga ushtria kineze të cilët kanë thënë se Kina ka instaluar një ‘Railgun’.

Kjo lloj arme fillimisht është testuar në Ëuhan, përpara se të shfaqej në det.

Zhang Xiao, bashkëpunëtore e studimit në Universitetin e Inxhinerisë Detare të Ushtrisë Çlirimtare Popullore, tha për Asia Times se pas 50 mijë testeve të sistemit të ujit në bord, duke përfshirë sistemin pulsues të drejtpërdrejtë të rrymës, Haiyang Shan lundronte në lumin Yangtze për të arritur në jug Detit të Kinës për prova të mëtejshme./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale