Jordania ndalon pasqyrimin në media të krizës mbretërore

23:12 | 7 Prill 2021

Prokurori publik i Jordanisë ndaloi botimin e çdo informacioni në lidhje me tensionet midis mbretit Abdullah II dhe gjysmë-vëllait të tij, ish Princit të Kurorës Hamzah, njoftoi televizioni shtetëror.

“Në mënyrë që të mbajë të fshehtë hetimin e shërbimeve të sigurisë ndaj Princit Hamzah dhe të tjerëve, vendoset të ndalohet botimi i gjithçkaje që lidhet me këtë hetim në këtë fazë,” tha prokurori Hassan al-Abdallat në një deklaratë. “Ndalimi i publikimeve përfshin të gjitha mediat audio-vizive dhe rrjetet sociale, si dhe botimin e të gjitha imazheve ose videove që lidhen me këtë temë në dëm të veprimeve ligjore,” shtoi ai. Ky ndalim prek vetëm median jordaneze.

Ish-princi godet udhëheqjen

Urdhri i prokurorit erdhi pasi princi Hamzah premtoi besnikëri ndaj mbretit Abdullah dy ditë pasi ky njoftoi vendosjen në arrest shtëpie.

Qeveria jordaneze gjatë fundjavës konfirmoi se kishte kryer disa arrestime për një komplot të pretenduar për të “destabilizuar sigurinë e mbretërisë”. Zyrtarët kanë akuzuar ish-princin e kurorës për përfshirje.

Hamzah ishte përgjigjur në një regjistrim që qarkulloi në internet të hënën, duke thënë: “Unë nuk dua të bëj lëvizje dhe të përshkallëzoj situatën tani, por natyrisht nuk do të bindem kur ata thonë se nuk mund të dilni, ju nuk mund të postoni në Twitter, nuk mund të komunikoni me njerëzit, ju lejohet të shihni vetëm familjen tuaj. ”

Mbreti Abdullah II i refuzoi titullin e Princit të Kurorës Hamzahit në 2004

Videot dhe regjistrimet e bëra nga Hamzahi ishin një tronditje e jashtëzakonshme për mbretërinë. I panjohur më parë si kritik, Hamzah kritikoi udhëheqjen e Jordanisë për korrupsion, nepotizëm dhe autoritarizëm.

Gjatë fundjavës, princi i dërgoi një video transmetuesit britanik BBC, duke thënë se ai do të vendosej në arrest shtëpie. Ai gjithashtu kritikoi qeverinë për “paaftësinë që ka mbizotëruar në strukturën qeverisëse për 15-20 vitet e fundit e cila është përkeqësuar”.

“Askush nuk është në gjendje të flasë ose të shprehë një mendim për asgjë pa u bullizuar, arrestuar, ngacmuar dhe kërcënuar,” tha ai./dw/

 

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara