Google ADS

Jeff Bezos rrëzon nga froni Elon Musk, bëhet sërish personi më i pasur në Tokë

17:24 | 5 Mars 2024
E.K

Jeff Bezos ka rifituar titullin e personit më të pasur në Tokë, duke kaluar Elon Musk, sipas Indeksit të Miliarderëve të Bloomberg të hënën.

Pasuria neto e themeluesit të Amazon ishte 200 miliardë dollarë, ndërsa Musk pasoi me 198 miliardë dollarë. Musk ka humbur rreth 31 miliardë dollarë gjatë vitit të kaluar, ndërsa Bezos ka fituar 23 miliardë dollarë, sipas indeksit.

Aksionet e Tesla-s kishin rënë me më shumë se 7% të hënën.

Musk kishte rifituar titullin e personit më të pasur në botë në maj të vitit 2023, duke e lënë pas CEO të LVMH, Bernard Arnault, i cili drejton një nga konglomeratet më të mëdha në botë dhe përfshin marka të tilla si Louis Vuitton, Dior dhe Celine. Tre çentiliarderët – Musk, Arnault dhe Bezos – kanë qenë në konkurrencë me njëri-tjetrin për vendin e parë për muaj të tërë. Arnault kishte mbajtur titullin ndërsa pasuria e tij u rrit për shkak të një bumi në shitjet e mallrave luksoze që ndihmoi në rritjen e çmimit të aksioneve të LVMH.

Në fillim të këtij viti, një gjykatës i gjykatës shtetërore të Delaware hodhi poshtë paketën e pagave të Musk për vitin 2018 – me vlerë më shumë se 50 miliardë dollarë – që e ndihmoi për ta bërë atë një nga njerëzit më të pasur në botë. Aksionet e Tesla gjithashtu ranë rreth 24% nga viti në ditë.

Titulli i personit më të pasur në tokë këmbehet çdo disa muaj, në varësi të performancës së tregjeve. Musk dhe Arnault ende mbajnë shumë pasuri – që nga viti 2020, vlera neto e pesë njerëzve më të pasur në tokë është rritur 114% në një total prej 869 miliardë dollarësh, pasi kanë marrë parasysh inflacionin, sipas raportit vjetor të pabarazisë të Oxfam./euronews.al

Shpërndaje në rrjete sociale