Ivanka Trump donte të merrte kryesinë e Bankës Botërore, por u bllokua nga ky person

11:31 | 15 Tetor 2021

Jim Yong Kim e hodhi në rrëmujë sektorin e zhvillimit financiar global në janar 2019 kur njoftoi se do të jepte dorëheqjen si president i Bankës Botërore, duke zgjedhur një punë më të mirë në një firmë të aksioneve private në Wall Street.

Largimi i papritur i Kim u pa si një pengesë për një institucion tashmë duke luftuar me rritjen e konkurrencës nga Kina dhe kapitali privat, pasi i dha Presidentit Donald Trump mundësinë për të emëruar një udhëheqës të ri, duke ngritur shqetësimin se kampioni i parë i Amerikës do të zgjidhte dikë të papërshtatshëm për botën, shkruan The Intercept, transmeton portal arbresh.info

Ndërsa administrata Trump kërkoi një udhëheqës të ri, një emër që ishte afër zemrës së Trump vazhdoi të lindte ideja se këtë pozitë do ta mbante vajza e tij, Ivanka Trump.

Por kjo nuk ndodhi kurrë, dhe Ivanka më vonë u tha gazetarëve se ajo e refuzoi pozicionin pavarësisht dëshirës së babait të saj sepse ishte e kënaqur me punën që po bënte si këshilltare e tij e lartë.

Ivanka Trump ndihmoi Sekretarin e Thesarit Steven Mnuchin dhe Shefin e Shtabit të Shtëpisë së Bardhë Mick Mulvaney në zgjedhjet e tyre.

Kur Departamenti i Thesarit shpalli David Malpass si presidentin e ri të Bankës Botërore, Ivanka parashikoi që Nënsekretari i Thesarit për Çështjet Ndërkombëtare do të ishte “një udhëheqës i mahnitshëm i Bankës Botërore”.

Sipas burimeve të paidentifikuara që folën për The Intercept në kushte anonimiteti, spekulimet për Ivanka në krye shkuan përtej thashethemeve në Beltëay: Trump donte që Ivanka të ishte si presidente e Bankës Botërore dhe ishte Mnuchin ai që e pengoi ngritjen e saj.

“Ishte tepër afër të ndodhte”, thonë ata.

Që nga fillimi i Bankës Botërore në 1944, Shtetet e Bashkuara kanë të drejtën e emërimit të presidentit të bankës në një marrëveshje joformale me qeveritë europiane, të cilat kanë për detyrë të emërojnë kreun e FMN-së, një marrëveshje që nënvizon në mënyrë të prerë natyrën perandorake perëndimore të financave ndërkombëtare institucionet.

Ivanka shërbeu si nënkryetare ekzekutive e zhvillimit dhe blerjeve në Organizatën Trump për 12 vjet para emërimit të saj si këshilltare në Shtëpinë e Bardhë. Ajo gjithashtu krijoi linjën e saj të modës, e cila thuhet se fitoi nga 100 mijë deri në 1 milionë dollarë, sipas deklaratave financiare të vitit 2019.

Ivanka ndihmoi në nisjen e Iniciativës Financiare të Grave Sipërmarrëse, e njohur edhe si “Fondi Ivanka”, e cila është një organizatë e mbështetur nga Banka Botërore që mbledh fonde për sipërmarrëset femra në vendet e pazhvilluara./arbresh.info/

Të ngjashme