Google ADS

Indonezi: Evakuohen 10,000 persona nga ishulli Lombok

14:28 | 6 Gusht 2018
Arbresh.info

Dridhjet në Lombok: Mijëra të evakuuar pas vdekjes së disa personave në ishullin indonezian

Rreth 10,000 persona janë evakuuar nga ishulli indonezian, Lombok pas një tërmeti të fuqishëm 6.9 shkallë që shkaktoi vdekjen e 100 personave shkruan BBC përcjell arbresh.info

Dëshmitarët flasin rreth kaosit dhe terrorit që kanë përjetuar, me mijëra ndërtesa të shkatërruara dhe ndërprerjen e energjisë dhe komunikimit.

Janë dërguar shumë varka shpëtimi, nga ishulli Gili, për evakuimin e më se 1,000 turistëve.

Presidenti urdhëroi urgjentisht të kryhet evakuimi duke ju bërë thirrje edhe për fluturimi ajrore në mënyrë që evakuimi të kryhet më shpejt./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Të ngjashme