Google ADS

Gazetari rus vendos në ankand çmimin e tij Nobel

12:34 | 22 Mars 2022
A. B.

Kryeredaktori i gazetës së pavarur Novaya Gazeta – me bazë në Moskë – Dmitry Muratov, do ta vendosë në ankand medaljen e tij të Çmimit Nobel, me qëllim të mbledhjes së fondeve për refugjatët ukrainas, të cilët kanë ikur për shkak të pushtimit të paprovokuar të Ukrainës nga ana e Rusisë.

Muratov, i cili është nderuar me Çmimin Nobel për Paqe më 2021, për betejën e tij që të ruajë të vërtetën si gazetar, e ka bërë të ditur këtë njoftim në gazetën e tij më 22 mars.

“U bëj thirrje grupeve të ankandeve, që janë të interesuara për këtë çmim të njohur në gjithë botën, të na kontaktojnë neve”, ka thënë Muratov, i cili ka fituar çmimin bashkë me Maria Ressan, bashkëthemeluese e faqes Rappler, e cila njihet si platformë kundër Qeverisë së Filipineve.

Muratov dhe Novaya Gazeta kanë bërë të ditur këtë njoftim, duke bërë thirrje edhe për zbatim të pesë masave në Ukrainë: armëpushim, shkëmbim të të burgosurve, riatdhesimin e të vdekurve, krijimin e korridoreve humanitare dhe ofrimin e ndihmës për refugjatët”.

Dhjetëra mijëra trupa ruse kanë pushtuar Ukrainën prej kur Moska ka nisur sulmet më 24 shkurt.

Prej fillimit të marsit, Muratov dhe gazeta e tij kanë shmangur raportimin për situatën në Ukrainë për shkak të censurës dhe kërcënimit për gjykim penal të gazetarëve që nuk ndjekin linjën qeveritare.

Rregullatori rus i mediave, Roskomnadzor, e ka ndaluar përshkrimin e veprimeve të Rusisë si pushtim apo luftë dhe ka thënë se ato duhet të konsiderohen pjesë e “operacionit special ushtarak”.

Një ligj i përkrahur së fundi nga presidenti rus, Vladimir Putin parasheh dënim me burgim në deri 10 vjet për individët e dënuar për shkelje të tilla.

Dënimi për ato që autoritetet i konsiderojnë si “informacione të rreme” për ushtrinë ruse, të cilat çojnë në “pasoja serioze” shkon në deri 15 vjet burgim./rel

Shpërndaje në rrjete sociale