Dorëhiqet i dërguari amerikan në koalicionin antixhihadist

19:21 | 22 Dhjetor 2018

“Largimi i McGurk do të jetë efektiv më 31 dhjetor”, theksoi ky përgjegjës.

I dërguari amerikan për koalicionin ndërkombëtar antixhihadist, Brett McGurk, paraqiti dje dorëheqjen, njoftoi sot një përgjegjës i departamentit të Shtetit.

“Largimi i McGurk do të jetë efektiv më 31 dhjetor”, theksoi ky përgjegjës.

Dorëheqja e tij erdhi pas vendimit surprizë këtë javë nga Donald Trump për të tërhequr trupat amerikan nga Siria, duke vlerësuar se grupi Shteti Islamik (ISIS) ishte mundur dhe njoftimit të largimit të ministrit të Mbrojtjes, James Mattis.

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara