Çdo ndalim i vizave në BE për rusët duhet të përjashtojë anëtarët e përndjekur të opozitës, thotë Ministrja e Jashtme e Gjermanisë

21:40 | 30 Gusht 2022

Gjermania do të dëshironte të shihte anëtarët e opozitës të përndjekur rusë të përjashtuar nga një ndalim i mundshëm i vizave në mbarë Bashkimin Europian, tha Ministrja e Jashtme gjermane Annalena Baerbock.

Berlini është gati të pezullojë një marrëveshje për lehtësimin e vizave me Rusinë dhe të ndalojë lëshimin e vizave të shumëfishta ose vizave shumëvjeçare, tha Baerbock, transmeton portal arbresh.info

Gjatë një takimi jozyrtar dy-ditor në Pragë, ministrat e mbrojtjes dhe të jashtëm të BE-së po shqyrtojnë masa të mëtejshme kundër Rusisë dhe një propozim i paraqitur nga vendet e Europës Lindore është ndalimi i hyrjes së turistëve rusë në Bashkimin Europian.

Qeveria gjermane dëshiron t’u mundësojë “njerëzve të përndjekur në Rusi të largohen nga vendi shumë shpejt”, tha Baerbock.

“Ne nuk i ndëshkojmë ata që kanë ende guxim të ngrihen kundër këtij regjimi”, tha ajo.

“Mundësia e vizave duhet të ofrojë strehë jo vetëm për “gazetarët shumë të njohur apo opozitarë shumë të njohur, por duhet t’u lëmë edhe studentëve që kanë guximin në universitetin e tyre të informohen diku tjetër”, shtoi ajo.

“Ne duhet të përgatitemi për faktin se Rusia do të vazhdojë të përbëjë një kërcënim për sigurinë dhe lirinë tonë në të ardhmen e afërt dhe se në të njëjtën kohë ne nuk mund ta shikojmë të gjithë politikën e sigurisë vetëm në aspektin e kësaj lufte”, theksoi ajo./cnn/arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Të ngjashme