Bjellorusi, presidenti bën thirrje për ndryshime në kushtetutë

19:00 | 28 Shtator 2021

Presidenti bjellorus Aleksandër Lukashenko bëri thirrje të martën për ndryshime në kushtetutë që do të parandalonin një lëvizje opozitare që u ngrit kundër tij në protestat masive vitin e kaluar nga marrja e pushtetit, njoftoi agjencia shtetërore e lajmeve Belta.

President që nga viti 1994, Lukashenko ka mbrojtur reformën kushtetuese si një mënyrë për të dalë nga kriza politike pas zgjedhjeve të diskutueshme në gusht të vitit 2020. Por kundërshtarët e tij e kanë denoncuar një ndryshim të tillë si një ushtrim të rremë për të mbajtur udhëheqësin veteran në detyrë, transmeton arbresh.info

I mbështetur nga Rusia, Lukashenko filloi një goditje të dhunshme për të shpërndarë protestat, në të cilat u arrestuan dhjetëra mijëra njerëz. Qeveria e tij i portretizoi demonstruesit si kriminelë të mbështetur nga të huajt, të vendosur në një kryengritje të dhunshme.

“Pas vitit të kaluar, ne e kuptojmë se ata nuk mund të lejohen në pushtet. Sepse nuk jemi vetëm ne që do të likuidohemi,” u citua Lukashenko të ketë thënë nga Belta.

“Prandaj, kushtetuta e re duhet të marrë parasysh këto nuanca,” tha ai në një takim me zyrtarët.

Ai nuk specifikoi se çfarë ndryshimesh specifike ishin planifikuar në kushtetutë, por përsëriti se një referendum mbi to duhet të mbahet jo më vonë se në shkurt.

Pas takimit, kreu i gjykatës kushtetuese, Petr Miklashevich, tha se kushtetuta e re propozoi rishpërndarjen e kompetencave midis presidentit, qeverisë dhe parlamentit.

Ai tha se kushtetuta e re synonte gjithashtu t’i jepte status ligjor një “Asambleje Popullore” që Lukashenko nisi këtë vit mes kritikave nga opozita.

Rusia, e cila e ndihmoi Lukashenkon të përballojë protestat dhe sanksionet perëndimore, gjithashtu ka nxitur reformën kushtetuese në Bjellorusi.

Lukashenko ka sugjeruar më parë se do të japë dorëheqjen sapo të miratohet kushtetuta e re.

Të premten e kaluar shefja e Kombeve të Bashkuara për të drejtat e njeriut Michelle Bachelet tha se më shumë se 650 njerëz besohet se janë burgosur në Bjellorusi për besimet e tyre dhe se nuk kishte pasur hetime të vërteta të brutalitetit dhe keqtrajtimit të policisë.

Bjellorusia e hodhi poshtë raportin e saj si të mbushur me “deklarata të pabazuara dhe akuza të rreme”./reuters/arbresh.info/