Arrestohet shoferi i Uber, vrau punonjësen e ambasadës

16:22 | 18 Dhjetor 2017

Një shofer i Uberit me dosje penale ka pranuar se ka vrarë punonjësen britanike të Ambasadës së Britanisë në Liban, raporton Reuters.

Burime brenda forcave të sigurisë thonë se hetimet preliminare në vdekjen e Rebecca Dykes tregon se motivi ishte tërësisht kriminal e jo politik, dhe se i dyshuari kishte pranuar menjëherë krimin, që ndodhi të shtunën, transmeton portali arbresh.info

Një zëdhënës i Uber ka thënë në një email: “Jemi të tmerruar nga ky akt i pakuptimtë dhune. Zemrat tona janë me viktimën dhe familjen e saj. Jemi duke punuar me autoritetet për të ndihmuar në hetim në çdo mënyrë që mundemi”.

Agjencia e lajmeve e NNEA e Libanit njoftoi se i dyshuari kishte zgjedhur Dykes në taksi e tij në rrethin e Gemmayzeh të Bejrut të premten mbrëma përpara sulmit dhe vrasjes së saj.

Policia gjurmoi makinën e tij përmes kamerave të vëzhgimit në autostradë, raportoi NNA.

Trupi i Dykes u gjet i ngufatur në një rrugë kryesore jashtë Bejrutit./Arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale