Arrestohen pesë aktivistë të të drejtave të LGBT-së

15:14 | 11 Maj 2017

Pesë aktivistë të të drejtave të homoseksualëve janë arrestuar në Moskë, pasi tentuan të dërgojnë një peticion në zyrën e prokurorit të përgjithshëm të Rusisë.

Policia thotë se ata janë arrestuar, sepse veprimet e tyre ishin të paautorizuara, transmeton portali arbresh.info.

Aktivistët kanë thënë që më shumë se dy milionë njerëz kanë nënshkruar peticionin për të hetuar torturat dhe ndalimet e homoseksualëve në rajonin e Çeçenisë.

Zyrtarët çeçenë kanë mohuar që ekzistojnë homoseksualë në republikën e tyre./Arbresh.info

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara