Aktori i njohur turk rrezikon të burgoset pasi ofendoi Erdoganin

08:07 | 28 Shkurt 2021

Karriera gjysmë shekullore e Mujdat Gezen si një shkrimtar dhe aktor i mirënjohur turk, rrezikon të kalojë jetën në burg pasi ofendoi Presidentin turk, Recep Tayyip Erdogan.

Aktori në moshën 77 vjeçare, komediani dhe poeti i zgjuar me një buzëqeshje të lehtë dhe një shpinë të keqe rrezikon të kthehet në burg, transmeton portali arbresh.info

Ai është në rrezik të bëhet viktima e fundit në betejën shumëvjeçare të udhëheqësit turk me ato që ai i quan me haptazi “të ashtuquajtur artistë”.

“Unë jam i ndaluar të dal edhe nëpër fjalëkryqe”, tha me zë të ulët ai.

Gezen erdhi në gjyq me komikun tjetër Metin Akpinar, 79 vjeç, për komentet që çifti bëri gjatë një shfaqje televizive në të cilën ata luajtën në opozitën Halk TV në 2018.

Në transmetim, Gezen i tha Erdoganit që “të shikonte punën e tij”.

“Shikoni Recep Tayyip Erdogan, ju nuk mund të vini në provë patriotizmin tonë. Njihuni mirë me punën tuaj”, tha ai.

Partneri i tij, shkoi një hap më tej, duke thënë se “nëse nuk bëhemi vend demokrat, udhëheqësi mund të përfundojë duke u helmuar në ndonjë podrum”.

Këto janë komentet që ata kanë bërë gjatë vitit 2016, kur Turqia po kalonte një grusht shtet të dështuar, transmeton portali arbresh.info

Gjyqi i tyre po vjen me Erdoganin të tronditur nga një shpërthim protestash studentore që lënë të kuptohet për padurimin e turqve me sundimin e tij komandues si kryeministër dhe president që nga viti 2003.

Libri i Gezen për Nazim Hikmet, poetin më të famshëm turk të shekullit të 20-të, i cili ishte komunist që vdiq në Moskë, është ndaluar që të shitet pas grusht shtetit.

Popullariteti dhe vendosmëria e tij i dhanë atij një rol në 2007 si një ambasador i vullnetit të mirë për fondin e ndihmave të fëmijëve UNICEF.

Por, aktori i njohur thekson se “arti rrjedh si burim nga natyra e tij kundërshtare dhe me këtë sistem, arti është duke u vyshkur nën Erdoganin”./arbresh.info/

Lajmet më të lexuara