6 të vdekur pas të shtënave me armë zjarri në protestën e Bejrutit

19:04 | 14 Tetor 2021

Të paktën gjashtë persona u vranë të enjten dhe më shumë se 30 u plagosën pasi të shtënat me armë të forta shpërthyen para një demonstrate në Bejrut që kërkonte largimin e një gjyqtari që drejtonte një hetim për shpërthimin vdekjeprurës të portit gusht 2020, transmeton arbresh.info.

Kryqi i Kuq Liban, raportoi gjashtë vdekje gjatë përleshjeve të armatosura në kryeqytetin libanez.

Ministri i Brendshëm i Libanit, Bassam Mawlawi, u tha gazetarëve se snajperistët dhe personat e armatosur “qëlluan njerëzit në kokë”, ndërsa katër raketa B7 u qëlluan në ajër, në dhunën më të keqe që ka parë kryeqyteti i goditur nga kriza në mbi 10 vjet.

Qindra mbështetës të Hezbollahut të mbështetur nga Irani dhe aleatit të tij shiit, Amal, po marshonin drejt Pallatit të Drejtësisë të qytetit kur të shtënat u qëlluan ndaj protestuesve nga snajperistët në çati, duke detyruar demonstruesit dhe gazetarët të mbuloheshin, sipas ministrit të brendshëm të vendit, në një deklaratë të ushtrisë tek transmetuesit lokalë.

Pamjet e mediave sociale treguan persona të armatosur të maskuar, me sa duket të lidhur me protestuesit, duke qëlluar me RPG dhe AK-47 nga rrugicat dhe nga prapa deponive të plehrave dhe barrierave në rrugë.

Tymi u pa nga ndërtesat që dukej se ishin qëlluar.

Epiqendra e dhunës, lagja Tayouneh, është afër vendlindjes së luftës civile të Libanit 1975-1990 dhe ka ngritur spektrin e dhunës së mëtejshme në vendin e goditur nga kriza.

Qitjet me armë dhe raketa u ndalën katër orë pasi filluan betejat.

Ekipet e Mbrojtjes Civile të Libanit dhe Kryqit të Kuq evakuuan banorët e granatuar nga Tayouneh.

Në një deklaratë të përbashkët, Hezbollah dhe Amal akuzuan partinë e krahut të djathtë të krishterë, Forcat Libaneze, se qëndronin pas sulmeve me snajper. Partia, e cila më parë kishte kërcënuar se do të dërgonte kundër-demonstrues në protestat e planifikuara të së enjtes, nuk i është përgjigjur akuzave.

“Është e qartë se ata që qëlluan mbi protestuesit ishin grupe të organizuara të armatosura që kanë planifikuar këtë sulm që nga dje,” tha një zyrtar i lartë i Hezbollahut për CNN.

“Ne nuk do të kundërpërgjigjemi. Ata duan të na tërheqin në grindje civile dhe ne nuk duam të mbjellim grindje civile.”

Hezbollahu ka qenë një kundërshtar i fortë i Tarek Bitar, gjykatësit popullor i cili po udhëheq hetimin e shpërthimit në Bejrut dhe ka kërkuar ndjekjen penale të zyrtarëve të nivelit të lartë. Këtë javë, gjykatësi lëshoi ​​një urdhër arresti kundër ligjvënësit Ali Hassan Khalil, një zyrtar i lartë i Amal dhe ish -ministër i financave.

Bitar gjithashtu ka lëshuar urdhër-arreste kundër deputetit Nouhad Machnouk, një aleat i ish-kryeministrit Saad Hariri dhe një ish-ministër i brendshëm.

Që nga emërimi i tij në shkurt, Bitar, i cili gjithashtu drejton gjykatën penale të Bejrutit, ka kërkuar zyrtarë të lartë politikë dhe të sigurisë për t’u marrë në pyetje në hetimin e shpërthimit në Bejrut. Ai është hetuesi i dytë gjyqësor që drejton hetimin. Gjyqtari i parë i ngarkuar me trajtimin e hetimit u shkarkua pasi dy ish-ministra të akuzuar në hetim paraqitën me sukses një mocion për largimin e tij.

Disa peticione ligjore nga zyrtarët që ndiqen penalisht për të shkarkuar Bitarin kanë qenë të pasuksesshme.

Gjatë një fjalimi televiziv të hënën, shefi i Hezbollahut, Hassan Nasrallah dënoi gjyqtarin, duke e akuzuar atë për “politizim”.

Për dy vjet, Libani ka qenë në krizën e një depresioni ekonomik që ka çuar në inflacion në rritje, norma varfërie dhe papunësi, si dhe prishje të shpejtë në infrastrukturën e vendit./arbresh.info/

 

LINKU:

 

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara