27-vjeçarja i solli në jetë në nëntënjakë

08:21 | 15 Dhjetor 2022

Një grua nga Mali e ka thyer një rekord.

Ajo ka sjell në jetë nëntë fëmijë përnjëherë.

Bëhet fjalë për 27-vjeçaren Halima Cisse.

Ajo u shpreh e lumtur që u kthye në shtëpi pas 19 muajsh të qëndrimit në kujdesin e mjekimit intensiv.

Gruaja dhe burri i saj Abdelkader Arby, i kaluan pothuajse dy vite në klinikën Ain Borja në Casablanca të Marokut, pasi në maj të vitit të kaluar sollën në jetë nëntënjakët.

Fëmijën po kujdesen dhe po mbështeten në masë të madhe nga qeveria e Malit dhe njerëzit e vullnetit të mirë, që i pajisën me gjithçka që ata kanë nevojë.

Halima Cisse, nëntënjakët i solli në jetë me prerje cezariane, sipas autoriteteve të Malit.Cisse, tani i ka pesë vajza dhe katër djem.

 

Shpërndaje në rrjete sociale