Zëvendëskryeministrja e Serbisë zemërohet se Vuçiqit iu ndalua hyrja në Drenicë

13:17 | 9 Shtator 2018

Zëvendëskryeministrja e Serbisë, Zorana Mihajloviq ka dënuar ndalimin që i është bërë sot presidentit të Serbisë, Aleksander Vuçiq për të hyrë në Banjë të Skenderajt.

Ajo tha se vizita e kryetarit të Serbisë në Kosovë tregoi se Serbia dëshiron paqe dhe dialog si dhe të bëjë gjithçka për të mbrojtur interest e popullit serb në Kosovë, njofton Klan Kosova.

Përmes  një deklarate të dërguar nga zyra e saj ajo ka bërë publik qëndrimin e saj.

”Bllokimi i presidentit të Serbisë, Aleksander Vuçiq i cili erdhi në Kosovë me një mesazh paqeje, autoritetet e Prishtinës kanë treguar se ata kanë mbetur në të kaluarën. Ata nuk ishin në gjendje të garantonin sigurinë në Kosovë, dhe se interesat e njëanshme pengojnë nje kompromis për të ardhmen e përbashkët të serbëve dhe shqiptarëve”, ka deklaruar zëvendëskryeministrja e Serbisë, njofton Klan Kosova.

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara