Google ADS

Tyson Fury – Braun Strowman: Gjithçka që duhet të dini për super ndeshjen në WWE

12:38 | 31 Tetor 2019

Tyson Fury dhe Braun Strowman do të ndeshen sot (e enjte) mes vete në ndeshjen e vlefshme për WWE.

Ish-kampioni i botës në peshat e rënda, Fury ka vendosur që të futet në sportin e arteve marciale, derisa do të debutojë sot ndaj Braun Strowman.

Nga kjo përballje në Arabinë Saudite, britaniku do të fitojë një shumë prej 15 milionë eurosh – pak muaj pasi nënshkroi mega-marrëveshjen me TopRank dhe ESPN me një shumë prej 83 milionë euro.

Data, ora dhe vendi?

Shfaqja e WWE në mes të Furyt dhe Strowman do të mbahet sot (e enjte) në Riad të Arabisë Saudite. Takimi pritet të fillojë nga ora 18:00 me orën tonë.

Çfarë është duke bërë Fury?

Fury po garon në një ndeshje mundjeje, duke luftuar me Braun Strowman në ngjarjen WWE’s Crown Jewel në Riad të Arabisë Saudite. WWE është kompania më e madhe e mundjes në botë, megjithëse ata pëlqejnë ta quajnë argëtim sportiv, jo mundje. Kompania quhej WWF në ditët kur Hulk Hogan ishte kampion.

Çfarë ka ndodhur deri më tani?

Fury ishte tek tifozët për të parë shfaqjen televizive të WWE, Friday Night Smackdown, më herët në tetor. Ai u fut në një grindje me Strowman dhe tre ditë më vonë, të hënën në mbrëmje, të dy duhej të mbaheshin të ndarë nga mundësit e tjerë. Së shpejti, u nënshkrua një kontratë për meçin e tyre në Arabinë Saudite.

Pse po e bën Fury?

Janë disa arsye. Paratë janë njëra nga to. WWE po paguhet mjaft mirë nga Arabia Saudite për t’i sjellë shfaqje vendit në një periudhë 10-vjeçare – marrëveshja raportohet të jetë me vlerë deri në 450 milion dollarë – diçka për të cilën ata janë përballur me kritika, duke marrë parasysh rekordin e të drejtave të njeriut të Arabisë Saudite. Fury mendohet se do të fitojë 15 milionë nga paraqitja e tij.

Pse po e bën këtë WWE?

Ata kanë nevojë për emra të mëdhenj për shfaqjet në Arabinë Saudite, duke marrë parasysh sasinë e parave që ata po fitojnë prej saj. Por përdorimi i yjeve të mirëfilltë të sportit gjithashtu i jep ekspozimit rrjedhës së WWE, diçka për të cilën ata gjithmonë janë të interesuar. Lufta është mbuluar nga shumë media botërore të lajmeve – duke arritur një audiencë në të cilën ata zakonisht do të përpiqeshin të futeshin.

WWE kanë përdorur boksierë më parë, me Floyd Mayweather që mposhti Big Show në WrestleMania 24 në vitin 2008, Mike Tyson duke shërbyer si zbatues special për ngjarjen kryesore në WrestleMania 14 në 1998 dhe Muhammad Ali duke vepruar si mysafir special për WrestleMania e parë në 1985.

A është WWE sport apo çfarë?

Jo, aspak. Gjithçka është e paracaktuar – ato që i thonë njëri-tjetrit në ndërtimin e luftës, kush do të fitojë luftën dhe saktësisht se si do të përfundojë lufta. Mendojeni si një operë, por me më shumë goditje.

Fury nuk do të lëndohet, apo jo?

Mundësit lëndohen mjaft. Në fakt, shumica e mundësve zakonisht mbajnë lëndime të vogla për shkak të hedhjeve të shumta. Ndonjëherë dëmtimet mund të jenë më serioze: kundërshtari i Furyt, Strowman, u mënjanua vitin e kaluar pas dëmtimit në bërryl, ndërsa kampioni aktual i WWE Universal, Seth Rollins, lëndoi ligamentet e gjurit disa vjet më parë.

Pra, nuk ka të ngjarë që Fury të lejohet të bëjë asgjë të rrezikshme në atë që duhet të jetë një ndeshje e shkurtër që do të koreografohet dhe pastaj do të përsëritet përsëri dhe përsëri./telegrafi/

Shpërndaje në rrjete sociale

Të ngjashme