Rusia suspendohet nga Botërori 2022

16:50 | 17 Dhjetor 2020

Rusia është suspenduar nga Kupa e Botës 2022.Rusia nuk do të luajë asnjë ndeshje në Kupën e Botës 2022 në Katar – pasi suspendimi i vendit nga të gjitha aktivitetet sportive globale ishte vendosur për dy vjet.

Rusia fillimisht mori një ndalim katër-vjeçar pasi rregullatorët anti-doping i akuzuan ata për drejtimin e një prej skemave më të sofistikuara të drogës në historinë e sporteve.

Pas apelit, Gjykata e Arbitrazhit për Sport tani ka përgjysmuar ndalimin origjinal katër-vjeçar i cili u dha në vitin 2019, megjithatë, kjo do të thotë ende se ata nuk do të jenë në gjendje të marrin pjesë në Kupën e Botës në Katar në 2022.

Ndalimi do të thotë gjithashtu se ata do të humbasin Lojërat Olimpike të planifikuara në Tokio verën e ardhshme dhe Lojërat Olimpike Dimërore 2022 në Pekin.

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara