Kimmich dhe Goretzka nderohen nga tifozët gjermanë

14:37 | 13 Janar 2022

Mesfushorët e Bayern Munchen, Joshua Kimmich dhe Leon Goretzka janë nderuar nga tifozët e Kombëtares së Gjermanisë.

Kimmich u votua Lojtari i Vitit për vitin 2021 nga klubi i tifozëve të DFB me 33.8 përqind të votave, duke mposhtur Kai Havertz dhe Leroy Sane.

Kimmich bëri gjithsej 14 paraqitje ndërkombëtare vitin e kaluar, duke e udhëhequr ekipin si kapiten në dy raste.

Ndërkohë, shoku i skuadrës, Leon Goretzka mori çmimin për Golin e Vitit të Kombëtares për goditjen e tij në ndeshjen e fundit të grupit EURO 2020 kundër Hungarisë.

Me “Die Mannschaft” që zmbraps 2-1 në fazat mbyllëse dhe u largua nga turneu, Goretzka goditi topin në rrjetë nga 14 metra për të bërë rezultatin 2-2 dhe për të siguruar vendin e Gjermanisë në raundin e 16-të.

Goli i Goretzkës fitoi 32.5 përqind të votave, me Ridle Baku në vendin e parë dhe Serge Gnabry në të tretin./Arbresh.info

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara