Heidenheim inkuadrohet në Bundesliga, Hamburgu në barazh

23:04 | 29 Maj 2023

Heidenheim ka fituar promovimin në Bundesligë për herë të parë në mënyrë dramatike në kurriz të Hamburgut, tifozët e të cilit ishin tashmë në fushë duke festuar promovimin e tyre.

Heidenheim ka fituar Bundesligën 2 dhe është promovuar në Bundesligë për herë të parë në historinë e tyre pas një dite dramatike të fundit në divizionin e dytë të Gjermanisë.

Ndërsa ora shënonte 90 minuta, Heidenheim, nga një qytet i vogël në shtetin jugperëndimor të Baden-Württemberg, po humbisnin 2-1 kundër Regensburg-ut tashmë të rënë dhe u ulën në vendin e tretë, gjë që do t’i kishte parë ata të hynin në barazh.

Ndërkohë, tifozët e rivalëve të promovimit të Hamburgut ishin tashmë në fushë në Sandhausen, duke festuar një fitore 1-0, të cilën ata mendonin se kishin siguruar promovimin direkt në kurriz të Heidenheim.

Por, më pas, me 11 minuta kohë shtesë të shtuar në Regensburg, Heidenheim shënoi dy gola për të siguruar jo vetëm promovimin e drejtpërdrejtë në Bundesligë, por edhe për të fituar titullin e divizionit të dytë larg Darmstadt – i cili, tashmë i promovuar, kishte humbur 4-0./Arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale