Hamilton e quan rivalin Vettel “një turp”

09:14 | 26 Qershor 2017

Lewis Hamilton e quajti rivalin e titullit Sebastian Vettel “një turp” pasi drejtuesi i Ferrarit preku në makinën e tij në Grand Prix të Azerbajxhanit, në Baku.

Të dy u përleshën përpara një prej tre restarteve në një garë kaotike, Vettel goditi pjesën e pasme të Mercedes të Hamiltonit dhe më pas shkoi anash drejt tij, transmeton arbresh.info.

Vettel tha se Hamilton kishte ngadalësuar qëllimisht – ose “testuar me frena” – atë.

Britaniku e mohoi këtë dhe tha se vozitja e Vettel ishte “e neveritshme” dhe “jo sjellja e sportistit”.

Vettel i Gjermanisë i është dhënë një penallti 10-sekondash në garën – e fituar nga Red Bull-i Daniel Ricciardo – pasi u shpall fajtor për ngarje të rrezikshme, por prap mbaroi një vend përpara Hamiltonit i katërti, duke e çuar kampionatin e tij në 14 pike, transmeton arbresh.info.

29-vjeçarit iu dhanë edhe tre pikë dënimi për licencën e tij, duke e çuar atë deri në nëntë. Nëse një shofer merr 12 në një periudhë 12-mujore, ajo shkakton një ndalim automatik të garës./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale