Google ADS

Gianluigi Buffonit i thuhet të pensionohet nga futbolli pas gabimit trashanik që i solli humbjen Parmës

10:18 | 26 Prill 2022

Tifozët po bëjnë thirrje që Gianluigi Buffon të pensionohet nga futbolli për të “mbrojtur trashëgiminë e tij” pasi ai bëri një gabim të tmerrshëm dhe të kushtueshëm për Parmën të hënën mbrëma.

44-vjeçari u kthye në klubin e tij të parë në verën e kaluar pas rënies së tyre në Serie B dhe legjenda italiane u bë menjëherë kapiten, 26 vjet pasi bëri debutimin e tij për klubin.

Por, ndërsa ai ka treguar mentalitetin e tij fitues, sezoni nuk ka shkuar aq mirë për Buffon dhe Parman.

I Crociati aktualisht janë në vendin e 13-të në kategorinë e dytë italiane dhe humbi 2-1 nga Perugia për humbjen e tyre të 11-të të kampionatit mbrëmë.

Dhe Buffon ishte fajtor për një gafë vërtetë të tmerrshme. Parma ishte tashmë 1-0 duke humbur pasi Salvatore Burrai realizoi një penallti në minutën e pestë.

Por, më pas ikona e Juventusit pati një moment për të harruar vetëm dy minuta më pas. Topi iu kthye atij jashtë kuadratit të tij dhe ai shikoi ta godiste atë.

Megjithatë, ai nuk ia doli ta godiste atë, dhe topi përfundoi në këmbët e Marco Olivierit që realizoi për 2-0 për Perugian.

Franco Vazquez shënoi një për Parman në minutën e 72-të, por humbja i lë ata me 45 pikë, rreth 23 pikë më pak se lideri i ligës Lecce.

Buffon filloi karrierën e tij mahnitëse në vitin 1995 dhe fituesi i Kupës së Botës ka vazhduar të bëjë mbi 1000 paraqitje.

Dhjetë herë fitues i Scudettos, Buffon mban rekordin për më shumë paraqitje për Italinë dhe në Serinë A. /Telegrafi/

 

Shpërndaje në rrjete sociale