Formula 1 mirëpret rikthimin e emrit Schumacher

09:14 | 22 Mars 2021

Për fituesin e kampionatit botëror të Formula Dy që të shkojë deri në F1 është një përparim i natyrshëm që normalisht nuk do të ngrinte një vetull – por kur ai shofer mban një emër të famshëm gjërat do të jenë pak më ndryshe.

Mick Schumacher, djali i shtatë herë kampionit të botës Michael, është shoferi i ri në qendër të vëmendjes ndërsa debuton në Formula 1 për Haas në Bahrein të dielën, por ai e meriton plotësisht atë, shkruan AFP.

Pasi filloi karrierën e tij në karting, Mick vazhdoi të fitonte kampionatin evropian të Formula 3 në 2018 dhe titullin e Formulës dy në 2020.

Jo një CV e keqe për një të ri që mbush 22 vjeç të hënën, transmeton arbresh.info.

Por këtë javë, zhurma rreth tij do të jehojë me kujtimet e babait të tij, gara e fundit e të cilit në një karrierë vezulluese erdhi në Brazil në fund të sezonit 2012.

52-vjeçari Michael Schumacher nuk është parë në publik për më shumë se shtatë vjet pas një aksidenti në ski, të dëshmuar nga Mick, në Alpet Franceze e la atë me dëmtime të rënda në tru./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara