Antonio Rudiger është vendosur për një pagë fantastike te Real Madrid

09:44 | 11 Maj 2022

Prej kohësh dyshohet se mbrojtësi i Chelseat, Antonio Rudiger nuk do të ishte në Londër përtej kësaj vere, pasi kontrata e tij skadon me klubin. Duket se Real Madridi do të jetë destinacioni i tij.

Të dy klubet u takuan në çerekfinalet e Ligës së Kampionëve në fillim të këtij sezoni dhe pavarësisht se pësuan pesë gola në të dy ndeshjet, Rudiger u dalluar si një nga lojtarët më mbresëlënës. Siç duket, Real Madridi ishte mjaftueshëm i impresionuar për të rënë dakord për një rritje të pabesueshme pagash për gjermanin.

Sipas SkySports, qendërmbrojtësi do të fitojë rreth 400 mijë euro në javë, që rezulton pak më shumë se 342 mijë funte në javë. Nëse këto shifra janë të sakta, pa dyshim do ta bënte atë mbrojtësin më të paguar në Real Madrid dhe një nga lojtarët më të paguar në skuadrën e Madridit.

Carlo Ancelotti është mbështetur në një partneritet qendror mbrojtës të Eder Militaos dhe David Alaba këtë sezon, i cili ka ecur mirë në LaLiga, megjithëse ka treguar dobësi në një skenë evropiane.

Pa dyshim, Rudiger nuk do të kishte rënë dakord për një marrëveshje pa disa garanci të futbollit të ekipit të parë dhe sugjerimi është që Alaba mund të zhvendoset në mbrojtës të majtë për të akomoduar Rudiger, me Ferland Mendy që të bjerë në pankinë./Arbresh.info

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara