Kosova mposht bindshëm Danimarkën

20:52 | 28 Nëntor 2021

“Dardanët” kanë shënuar fitore ndaj Danimarkës, kjo është fitorja e parë parakualifkuese e Kosovës për Kampionatin Evropian “EuroBasket2025”.

Ndeshja u zhvillua në Pallatin e Rinisë dhe Sportit në Prishtinë

Çerekun e parë Kosova e mbylli vetëm një pikë më shumë sesa Danimarka, 18-17.

Kurse në çerekun e dytë, “Dardanët” shënuan përsëri fitore me katër pikë më shumë sesa danezët, 20-16.

Pjesa e dytë ishte më e mirë për Kosovën, ku në çerekun e tretë shënuarin fitore bindëse me rezultat 22-12, gjithsej 50-36.

Në çerekun e fundit, Danimarka ishte më e mirë ku mposhtën “Dardanët” me rezultat 18-27 duke e bërë rezultatin përfundimtar 78-73.

Lojtari më i dalluar tek Kosova është Dardan Berisha i cili ka arritur ti shënojë 16 pikë , ndërsa nga Danimarka ishte Daniel Andreas Mortensen me 24 pikë.

Basketbollistët e Kosovës pësuan nga Norvegjia në udhëtim me rezultat 86:77, ndërsa shpresojnë në rezultat pozitiv përballë danezëve, edhe pse nuk do ta kenë aspak lehtë, pasi kundërshtari është i fortë, dhe i renditur në vendin e 55-të në botë.

Prezent në këtë ndeshje nga tifozët, ishte poashtu edhe kryeministri i Republikes së Kosovës, Albin Kurti, i cili shihet se është shumë i lumtur me rezultatin e “Dardanëve”./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara