Vajza nga Afganistani shpërthen në lot pasi kapet nga policia shqiptare: S’dua para e as ushqim por një jetë më të mirë

09:54 | 19 Shtator 2020

6 refugjatë afganë u kapen nga policia në zonën e quajtur “Enkelana” në Pogradec. Dy familje me 3 fëmijë, 2 prej familjeve minorenë kishin udhëtuar në këmbë nga kampi në Greqi drejt Korçës dhe nga Korça në Pogradec.

Ata janë shprehur se kishin ecur pre 7-8 ditësh për të mbërritur deri në Pogradec.

Mes lotësh një vajzë e re tha se: nuk jam terroriste. Njëra prej vajzave adoleshente kërkonte të ikte në Tiranë tek nëna e saj.

Ata u shprehën se po tentojnë të ikin në një vend më të mirë drejt BE.

Ata u morën nga policia kufitare dhe u transportuan drejt Korçës për procedura të mëtejshme./TCH

 

Shpërndaje në rrjete sociale