Shpejtësia dhe alkooli në timon, ndalime nga policia

08:29 | 2 Dhjetor 2018

Polica e Tiranës ka vijuar aksionet për ndalimin e personave që drejtojnë automjetet në gjendje të dehur ose më shpejtësi.

“Në të gjitha rrugët të Tiranës. Policia Rrugore, vijon kontrollet me Drager për të evidentuar dhe ndëshkuar ata drejtues mjetesh që drejtojnë mjetin nën efektin e alkoolit apo më keq akoma, në gjendje të dehur, duke rrezikuar jetën e tyre dhe të përdoruesve të rrugës. Pak momente me parë 36 vjecari A. M, u arrestua pasi u konstatua me Drager duke drejtuar mjetin në gjendje të dehur në masën 0.76 mg/l testi i pare dhe 0.68 mg/l. 3 drejtues te tjerë u arrestuan mbrëmjen e djeshme dhe orët e para te mëngjesit te ditës se shtune si dhe u pezulluan 13 Leje Drejtimi për drejtim mjeti nen efektin e alkoolit. Alkooli ne timon sjell shume probleme. Mos drejto mjetin nën ndikimin e alkoolit apo në gjendje të dehur, por përdor mjetet e transportit publik.”, thuhet në njoftimin në ‘Facebook’ të policisë.

“Vijojne kontrollet gjatë fundjavës nga Policia Rrugore e Tiranes për rritjen e parametrave te sigurisë rrugore. 23 vjeçarja nga Tirana me 154 km/h në rrugën interurbane Tiranë -Durrës, matur me Radar ne një largësi prej 436.6 metra. Gjate dy netëve ne oret e vona te natës ne harkun kohore 21.00 – 01.00 jane konstatuar raste te shumta te shpejtësisë deri ne dy fish mbi limitet. E nga këto raste përqindja e drejtuesve meshkuj dhe drejtueseve femra ishte pothuaj e barabarte. Shpejtesi qe varionin nga 140 km/h deri ne 178 km/h. Per gjate dy netëve 39 leje drejtimi te pezulluara”, thotë njoftimi.

Shpërndaje në rrjete sociale