Poçarët e Farkës, tradita e punës me baltën

20:41 | 13 Tetor 2018

Në fabrikë, Bashkimi punon si poçar që prej moshës 20-vjeçare. Me një sasi të vogël balte, 62-vjeçari krijon enë të ndryshme për gatime dhe dekor.

Në zonën e Farkës dhe në gjithë Tiranën nuk punojnë më tepër tre apo katër poçar, ndërsa Bashkimi është më i vjetri në këtë profesion.

“Kam 40vjet që punojë. Farka e ka të trashëguar. Është në zhdukje. Po mundohem t’ia lë djalit”, thotë poçari.

Procesi i krijimit të tavave dhe enëve të baltës kërkon delikates dhe krijimtari. Stina më e përshtatshme për të punuar është pranvera dhe vjeshta, ndërsa në verë dhe në dimër, punimet dëmtohen nga kushtet ekstreme të motit.

Aq shumë të preferuara në restorante, tavat e baltës kanë një sekret lidhur me shijen e gatimit./tch/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara