Në 27 nga 61 bashki ka vetëm një kandidat në zgjedhje

09:14 | 30 Qershor 2019

Këto zgjedhje lokale janë të parat pas 30 vitesh, ku forcat politike kryesore opozitare në vend, kanë bojkotuar procesin zgjedhor.

Si pasojë e këtij bojkoti në 30 bashki ka vetëm një kandidat, nga Partia Socialiste dhe koalicioni i saj, ndërsa në 31 bashkitë e tjera në vend, ka nga dy dhe në pesë, në bashkinë e Këlcyrës, Devollit, Lezhës, Selenicës dhe Beratit, ka më shumë se 2 kandidatë.

Në zgjedhjet e sotme lokale vetëm në vetëm 1 bashki të vendit atë të Devollit në qarkun e Korçës, ku garojnë 4 kandidatë 3 nga 3 forca të ndryshme politike dhe 1 i pavarur.

Ndërsa në 4 bashki ato të Beratit, Lezhës, Këlcyrës, dhe Selenicës garojnë nga tre kandidatë. Në 25 bashki në garë janë dy subjekte politike ndërsa në 27 bashkikë e tjera të mbetura , PS garon e vetme pa asnjë rilalë.

Kjo panoramë e këtyre zgjedhje të paprecedenta, është prodhuar si pasojë e bojkotit të partive opozitare të këtyre zgjedhjeve.

Për të zgjedhur se kush do t’i qeverisë shqiptarët në nivel lokal në 4 vitet e ardhshme, atyre do t’i duhet të zgjedhin mes kandidatëve të Partisë Socialiste, Bindjes Demokratike, Partisë Shpresa për Ndryshim, Frymës së Re Demokratike dhe kandidatëve të pavarur.

MEGA partia e minoritetit grek, garon vetëm në bashkinë e Finiqit.

Socialistët rikandidojnë disa kryetar bashkish që sipas tyre kanë prodhuar rezultate dhe e meritojnë vijimin e punës së nisur.

Për një mandate të dytë në Tiranë rikandidon Erion Veliaj, i cili gjatë fushatës elektorale premtoi shumfishimin e punëve në bashkinë më të madhe të vendit.

Vijimin e shërimit të shumë plagëve sociale e urbane të Vlorës, socialistët ia kanë besuar doktor Dritan Lelit, për një mandate të dytë.

Në Fier socialistët janë komod me Armando Subashin sikurse në Korçë me Sotiraq Filon, tashmë një menaxher i sprovuar i shumë punëve të mira në këtë qytet.

Transformimin e mëtejshëm të Librazhdit i është besuar përsëri Kastriot Gurrës.

Tërmet Peci mbetet i paprekshëm në Tepelenë sikurse Fredi Kokoneshi në Divjakë dhe Fatos Tushe në Lushnjë e Luiza Mandi në Libohovë.

Si zgjidhje për Himarën një bashki problematike me pronat e minoritetit grek, socialistët përsëri rikandidojnë Jorgo Goros.

Në Poliçan për një mandat të katërt është Adriatik Zotkaj ndërsa Gëzim Topciu do ta vijojë mbretërimin e Maliqit nisur që prej vitit 2000 për një mandate të gjashtë duke thyer çdo rekord elektoral.

Jashtë garës me arsyetimin se ata kishin shumë mandate dhe kërkohej një ritëm i ri socialistët, nuk garojnë sot në Elbasan me Qazim Sejdinin.

Të njëjtin fat pati edhe Vangjush Dako i konsideruar hambar votash në Durrës por përgjimet me Avdylajt duket se është kostoja e moskandidimit.

Ilir Xhakolli la mandatin e deputetit për tiu përkushtuar qeverisjes së Pogradecit sikurse Pjerin Ndreu për Lezhën e qeverisur herë nga PD dhe herë nga LSI.

Socialistët kanë zgjedhur disa figura të reja dhe pa një background të fort politik si në Durrës ku pasardhssja e Dakos është Valbona Sako dhe në Elbasan Gledian Llatja i vetëm në fletën e votimit pa rivalë.

E njëjta histori edhe në Shkodër një bastion i demokratëve ku socialistët kanë zgjedhur Valdrin Pjetrin ish-drejtor i përgjithshëm i hipotekës.

Dy prurje të reja të socialistëve janë edhe kandidatët e Gjirokastrës dhe Sarandës Flamur Golemi me Adrian Gruma.

Safet Gjici i suksesshëm në futboll si president i Kukësit premton për të njëjtin sukses në menaxhimin e këtij qyteti bastion i PD.

Ndërsa në Kamzën blu, socialistët kandidojnë Ragip Sulin i cili la mandatin e deputetit.

Megjithsë Bindja Demokratike e Astrit Patozit u krijua vetëm pak ditë përpara skadimit të afatit të regjistrimit të kandidatëve nga KQZ, mundi të futet në garën e sotme elektorale në disa qytete.

Në Tiranë, nën siglën e Bindjes garon Arben Skënderaj, në Durrës Valbona Sokollari, në Vlorë Valbona Mezini, në Korçë Leonard Olli.

Bindja Demokratike këtë debutim të parë elektoral e zhvillon në 21 bashki të vendit./ Top Channel

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara