Mogherini: Shqipëria është Evropë

19:01 | 3 Mars 2017

Shefja e diplomacisë evropiane Federika Mogherini ka deklaruar të premten mbrëma në Tiranë se Bashkimi Evropian nuk do të jetë i plotë derisa Shqipëria dhe Ballkani të jenë pjesë e saj.

Ajo gjatë një vizite në Tiranë në kuadër të turneut diplomatik në vendet e rajonit u takua me ministrin e Jashtëm shqiptar, Ditmir Bushati dhe studentët në Tiranë,  tha se zgjerimi është një zgjidhje e përbashkët që ne po e bëjmë së bashku dhe se tani e ka Shqipëria në dorë të marrë hapin përpara.

“Duhet të largohemi nga retorika se ju keni rrugë evropiane përpara. Ju jeni  rrugës drejt BE-së. Është absolutisht e qartë se Shqipëria është Evropë. Nga Shqipëria qytetarët e saj dhe Ballkanit Perëndimor janë Evropë”, është shprehur Mogherini./Arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara