Google ADS

Media spanjolle: Shqipëria, destinacioni autentik më i përballueshëm në Evropë

08:36 | 16 Prill 2024
R J

E konsideruar si Karaibet Evropiane, Shqipëria është një nga destinacionet më autentike dhe të përballueshme në Evropë, plot me pasuri natyrore dhe ndikime kulturore nga Lindja dhe Perëndimi, shkruan Cristina Blanco Vázquez në një artikull të botuar në të përditshmen spanjolle “El Debate”.

Thethi

Në zemër të Alpeve Shqiptare, ndodhet Thethi, fshati malor më i famshëm në Shqipëri.

I themeluar në shekullin e XVII nga shqiptarët katolikë që ikën nga pushtimi osman, ky fshat i vogël është një strehë e vërtetë paqeje dhe ka gjithashtu një Park Kombëtar, duke e bërë atë një domosdoshmëri nëse vizitoni vendin shqiptar.

Tirana

Kryeqyteti i saj, Tirana, shquhet për ndërtesat shumëngjyrëshe. Përveç kësaj, në këtë destinacion duhet të vizitoni edhe Sheshin Skënderbej.

Kalaja bizantine e njohur si Kalaja e Justinianit është ndërtuar në vitin 1300 dhe është vendi ku kryqëzohen rrugët kryesore romake.

Brenda mureve të vjetra mbrojtëse, ka shumë objekte turistike, duke përfshirë restorante dhe hotele.

Më 10 qershor 1973, kalaja u shpall monument i kategorisë së parë.

Bukuria bregdetare e Vlorës

Me ujëra blu, male mbresëlënëse dhe të arritshme për të gjithë, në Vlorë ndodhen disa nga plazhet më të bukura në Evropë, duke u bërë kështu “kontinenti i Maldiveve”.

Vlora është një qytet i vogël që ndodhet në jugperëndim të Shqipërisë dhe vetëm 135 km larg kryeqytetit.

Vlora po shfaqet gjithashtu si një destinacion kulinarie: ju mund të shijoni kuzhinën italiane përtej Adriatikut, të ndërthurur me kuzhinën vendase me produkte deti të freskëta, tavë kosi.

Himara

Plazhet më të mira në vend gjenden edhe në Himarë.

Në këtë fshat të qetë, jeta kalon mes tavernave tradicionale greke dhe resorteve moderne, në një pasqyrim të vërtetë të Shqipërisë, e hapur ndaj potencialit të saj turistik, pa humbur nga sytë rrënjët e saj.

Opsioni më i mirë për t’u relaksuar në det është Llamani, një plazh shumë i njohur në turizmin vendas, pranë Himarës.

I vendosur mes dy kodrave, ky liman me guralecë përfaqëson plazhin ideal në Mesdhe.

Berati, qyteti i një mijë dritareve

Berati ndodhet rreth 120 kilometra në jug të kryeqytetit, një qytet që shquhet për historinë e tij të pasur, arkitekturën e tij të mrekullueshme dhe vendndodhjen e tij përrallore.

Ai njihet gjerësisht si ‘Qyteti i një mijë dritareve’, për shkak të shtëpive tradicionale osmane me dritare të mëdha prej druri me pamje nga rrugët me kalldrëm të qytetit të vjetër.

Atraksioni i tij më i madh është kalaja që dominon qytetin nga kodra.

Syri i Kaltër

Syri i Kaltër, së bashku me Parkun Natyror të Butrintit, është një nga vendet më të vizituara në Shqipëri.

Vetëm 25 kilometra nga Saranda, pranë fshatit tradicional të gurtë të Musinës, burimi i ujërave të ëmbla formohet nga një liqen i vogël që i ngjan një pishine me nuanca të bukura në ngjyrë të gjelbër dhe blu.

Burimet e ujërave termale të Bënjës – Banjat e Bënjës

Në verilindje të Gjirokastrës ndodhen “Ura e Kadiut” dhe Banjat e Bënjës të cilat janë kthyer në një nga vendet më fotogjenike në jug të Shqipërisë.

Ujëvara të vogla vërshojnë poshtë dhe lumi formon një kanal të përdredhur me gjarpërime poshtë luginës.

Ky është një vend i mrekullueshëm për kamping, ​​nëse nuk e keni problem aromën e squfurit.

Ka një pamje të bukur të urës osmane dhe burimeve të nxehta nga një shpellë e vendosur në shpatin e malit.

Në rrjedhën e sipërme mund të ecësh mbi gurë për të hyrë në kanionin e Langaricës.