Lokalizohet në Austri Stela Gugallja, pritet vendimi për ekstradimin në Shqipëri

16:46 | 7 Shkurt 2023

Stela Gugallja, e shpallur në kërkim nga SPAK për aferën e inceneratorëve, është lokalizuar në shtetin austriak dhe autoritetet vendase e kanë vënë në dijeni për urdhër kërkimin shqiptar.

Në Shqipëri Gugallja është marrë si e pandehur nga Spak në dosjen e inceneratorit të Elbasanit.

Sipas SPAK, në cilësinë e administratores së “Albtek Energy”, kompania koncensionare ka kryer “korrupsion aktiv të funksionarëve të lartë shtetërorë” dhe “pastrim parash”.

Burime pranë SPAK bënë me dije se nuk ka ndonjë masë sigurie “arrest në burg” ndaj saj në këtë vend.

Pala shqiptare ka përcjellë të gjitha aktet e dosjes së SPAK kundër Gugalljes.

Ndaj saj ka nisur procesi i ekstradimit, por ende nuk ka një vendim për lejimin ose jo të ekstradimit të saj në Shqipëri. /a2news

Shpërndaje në rrjete sociale