Gazetari Artan Hoxha: Garda kishte plan për evakuuar Bashën, në ruajtje ishte dhe Alibeaj

23:51 | 10 Janar 2022

Gazetari Artan Hoxha ka komentuar sot në emisionin “Opinion” në Tv Klan protestën e zhvilluar në datën 8 Janar pasa selisë së PD.

Hoxha ka treguar sot se për Lulzim Bashën ka pasur një plan evakuimi dhe kreu i PD ka qenë i ruajtur nga 7 persona nga Garda e Rebublikës. Po ashtu sipas gazetarit në mbrojtje ka qenë dhe Enkelejd Alibeaj, pasi është nënkryetar i Kuvendit.

“Garda e Republikës e ka marrë objektin që në dorëzim që në orën 09:00, ishin 6 persona dhe më pas ka ardhur një i 7. Ata e izoluan Bashën që në fillim, ndaj Basha pati garanci dhe qëndroi. Garda më pas e mori Bashën dhe evakuuan. Njëri nga gardistët u mor me sigurinë e Enkelejd Alibeajn, pasi është nënkryetar Kuvendi. Atë ditë garda ka ruajtur Bashën dhe Alibeajn. Garda nuk e evakuoi Bashën, pasi kishte një garanci që kur të hapej dera do të ndërhynte menjëherë policia”, tha Hoxha.

Më tej u shpreh se policia ndërhyri kur u thye dera kryesore nga xhamia dhe shtoi se nëse do të ishte vonuar dhe pak minuta mund të kishte pasur përplasje mes protestuesve.

“Policia ndërhyri kur u thye dera kryesore nga xhamia, pasi nga brenda nuk kishte më mbrojtje. Nëse policia do të vonohen 4 minuta do të kishte një konfrontim fizik mes protestuesve dhe atyre që ishin brenda”, tha ai./tvklan/

Lajmet më të lexuara