Basha: Të shfuqizohet Ligji i Arsimit të Lartë dhe plotësohen kërkesat e studentëve

13:16 | 11 Dhjetor 2018

Kryetari i opozitës, Lulzim Basha ka reaguar për protestën e studentëve. Ai ka kërkuar nga Qeveria dhe mazhorancës që të shfuqizojë Ligjin e Arsimit të Lartë.

“Ndryshimi në arsimin e lartë fillon me shfuqizimin e ligjit të arsimit të lartë dhe dyfishimin e buxhetit të arsimit. Të hiqen paratë e qytetarëve nga koncesionet plaçkitëse të check-up-it, të incineratorëve me pronarë të fshehur, të rrugëve me kosto 10 fish sa në SHBA. Paratë e projekteve fasadë që pasurojnë Edi Ramën dhe klientët e tij të investohen në arsim. Vetëm 30 milionë euro që Edi Rama tenton të vjedhë me kompanitë guackë mjaftojnë për të ndërtuar një kampus modern për Universitetin e Tiranës, të cilin e studentët e kërkojnë prej vitesh”, shkruan Basha në Twitter.

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara