Google ADS

Basha: Serbët më kërkuan ndryshimin e kufijve të Kosovës

23:34 | 17 Maj 2019
Arbresh Info

Gjatë vizitës së tij në Londër në takimin me komunitetin shqiptar atje, kreu i Partisë Demokratike nuk la pa përmendur çështjen e diskutimit të kufijve të Kosovës. Basha pohoi për herë të parë: “Propozimi për ndryshimin e kufijve të Kosovës më është bërë edhe mua nga serbët”.

Në lidhje me historinë e hapjes sërish të diskutimit të kufijve, një miku ynë i përbashkët, ish Minisitri i Jashtëm Besnik Mustafaj tha para pak ditësh se çdo ministri të jashtëm i është propozuar ndryshimi i kufijve të Kosovës. S’e kam thënë më parë, por po e them tani nga Londra: Po, po. Edhe mua më është propozuar. Kanë ardhur, në atë kohë, autoritetet serbe dhe më kanë paraqitur idenë e ndryshimit të kufijve të Kosovës. Këtë e di unë, e di udhëheqja aktuale e Kosovës, se i kam informuar, e dinë partnerët tanë nga Uashingtoni në Londër, nga Brukseli në Berlin.

Ju thashë më parë që jam i tmerruar nga papërgjegjësia totale, me të cilën ata mendojnë se mund të rikthejnë kohën e Millosheviçit apo kohën e luftrave të periudhës së Kongresit të Berlinit. Këta mendojnë akoma si të jenë në shekullin e 19-të. Po kurrë nuk ma kishte marrë mendja se idetë që do të dëgjoja nga goja e Vuk Jeremiçit dhe Ivica Daçiç, do t’i dëgjoja më vonë si ide origjinale nga goja e Edi Ramës dhe e Hashim Thaçit. Këtë nuk ma kishte marrë mendja kurrë!

Shpërndaje në rrjete sociale

Të ngjashme