Google ADS

Netflix largon nga puna rreth 300 punëtorë

23:54 | 23 Qershor 2022
Trina Galanxhi

Netflix ka njoftuar një raund tjetër të shkurtimeve të vendeve të punës, ndërsa përballet me rritjen e konkurencës.

Netflix tha se do të mbyll 300 vende pune, afërsisht 4% të fuqisë së tij punëtore, kryesisht në SHBA, transmeton portal arbresh.info

Lëvizjet vijnë pasi kompania pa një rënië drastike të abonimeve gjatë muajit prill.

Firma po eksploron një shërbim të mbështetur nga reklamat dhe po lufton ndarjen e fjalëkalimeve ndërsa përpiqet të nxisë rritjen.

Ndërsa Netflix ka 220 milionë abonentë globalisht dhe mbetet lider i qartë në tregun e transmetimit, ai është përballur me konkurrencë të ashpër vitet e fundit me lançimin e platformave rivale si Disney Plus dhe Prime Video të Amazon.

Kompania gjithashtu filloi së fundmi një seri rritjesh çmimesh në SHBA, Britani të Madhe dhe gjetkë, gjë që ka kontribuar në humbjen e abonentëve./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale