Kanye West nuk është më miliarder

12:39 | 26 Tetor 2022

Pasuria neto e Kanye West nuk është më e njëjta pasi Adidas ndërpreu të gjitha lidhjet me reperin, i cili më parë ishte futur në listën e miliarderëve të Forbes çdo vit që nga 2020-ta.

Tani, revista po zbulon se pasuria e tij neto është ulur absolutisht pas vendimit të Adidas.

Më parë, Adidas numëronte 1.5 miliard dollarë të vlerës neto të Ye. Me përfundimin e kësaj marrëveshjeje, së bashku me marrëveshjet e tij të tjera që janë shkatërruar që kur komentet e tij antisemitike u bënë virale, ai tani vlen shumë më pak.

Ye kishte punuar me Adidas që nga viti 2013 në atletet e tij të linjës Yeezy, të cilat ishin jashtëzakonisht të njohura gjatë viteve. Adidas me sa duket bëri midis 4 për qind dhe 8 për qind në shitje nga produktet Yeezy. Me të gjitha këto fitime të zhdukura, Ye nuk është më një miliarder dhe pasuria e tij neto tani është 400 milionë dollarë, raporton Forbes.

Më herët në vitin 2022, Forbes vlerësoi se pasuria neto e Kanye ishte 2 miliardë dollarë.

Pjesa më e madhe e pasurisë së tij tani vjen nga pasuritë e tij të paluajtshme, posedimet e parave të gatshme, katalogu i tij muzikor dhe 5 për qind e aksioneve në firmën e veshjeve të formës së ish-bashkëshortes së saj Kim Kardashian, Skims. Një burim i tha Forbes se West nuk është përfshirë me Skims që nga viti 2019. /arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale