Vitaminat dhe mineralet që mund të përmirësojnë shëndetin e eshtrave, thotë studimi i fundit

10:39 | 18 Dhjetor 2021

Kur të arrini një moshë, sigurohuni që të hani sa më shumë nga ushqim.

Shumica e njerëzve arrijnë kulmin e masës kockore mes moshës 25 dhe 30 vjeç. Kockat tuaja kalojnë një proces të quajtur depozitim kur jeni i ri. Rezervat e kalciumit zhvillohen dhe vazhdojnë të formohen në kockat tuaja. Megjithatë, kur i afroheni moshës 30 vjeç, eshtrat fillojnë të prishen, transmeton portal arbresh.info

Ushqimi ka një rol shumë të rëndësishëm në fortësinë e eshtrave, prandaj edhe studiuesit tregojnë ushqimet që duhet të konsumoni.

Megjithëse produktet e qumështit janë një burim popullor i kalciumit, ato nuk janë i vetmi artikull që mund të ndihmojë në forcimin e kockave të plakjes. Në fakt, sipas një studimi të fundit të botuar në The Journal of Nutrition, konsumimi i perimeve lidhet me kocka më të forta.

Studimi u krye me 102 persona që konsumonin më pak se një porcion perimesh në ditë.

Një grup kontrolli u këshillua të hante 270 gram perime shtesë çdo ditë, ndërsa tjetri e mbajti dietën e tyre të njëjtë. Rezultatet treguan se grupi i kontrollit që hante perime kishte përmirësuar shëndetin e kockave duke matur marrjen e ushqimit, karotenoidet e plazmës dhe tregues të tjerë të lidhur me kockat.

Sipas Fondacionit Bone Health & Osteoporosis, kjo ka të ngjarë sepse shumë perime janë të larta në lëndë ushqyese që mund të përmirësojnë shëndetin e eshtrave me kalimin e kohës.

Kalciumi dhe vitamina K janë të pasura me perime me gjethe jeshile. Kaliumi është i pasur me produkte domate dhe perime të tjera të kuqe/portokalli si patatet e ëmbla, portokallet, bananet dhe delli. Specat zile, brokoli, lakrat e Brukselit dhe luleshtrydhet janë shembuj të ushqimeve dhe frutave të pasura me vitaminë C.

Kalciumi është minerali më i nevojshëm në trup për shëndetin e eshtrave, por edhe vitaminat tjera luajnë rol të rëndësishëm, sikurse është vitamina D.

Sipas Nutrition, disa të dhëna mbështesin gjithashtu një lidhje midis vitaminës K dhe zhvillimit të kockave dhe lidhjet me uljen e shkallës së frakturave dhe uljen e rrezikut të osteoporozës.

Së fundmi, American Bone Health ka gjetur se edhe vitamina C kërkohet për të formuar kolagjenin, e cila është proteinë e nevojshme për ruajtjen e eshtrave dhe lëkurës së shëndetshme.

Perimet janë të larta në këto elemente, gjë që shpjegon pse ato janë të lidhura me plakjen më të shëndetshme të kockave. Kalciumi, vitamina K, kaliumi, magnezi dhe vitamina C janë të gjitha minerale që kontribuojnë në përmirësimin e shëndetit të kockave kur konsumohen rregullisht./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale