Receta e sallatës që zvogëlon kolesterolin dhe stabilizon tensionin e lartë

01:55 | 6 Prill 2021

Tensioni i lartë i gjakut është shkaktari kryesor i sulmeve në zemër. Trajtimi i tensionit të lartë behet përmes medikamenteve të ndryshme, po gjithashtu një përmisim vjen edhe nga ndryshimi i dietës të përditshme, duke përfshirë edhe ushqimin.

Trangujt dhe hudhra janë ushqimet krysore për stabilizimin e tensionit të lartë, transmeton portal arbresh.info

Kombinimi i të përbërësve mund të jetë një ndër aleatët më të fuqishëm në luftën kundër tensionit të lartë.

Por ja si mund të përdorni të dy përbërësit në një sallatë që do ju ndihmojë sapo të filloni ta konsumoni.

Përbërësit:

1 trangull
3 thelba hudhra
2 gota kos
1 lugë çaji uthull molle
kripë

Përgatitja:

Zhvisheni hudhrën nga lëvoret dhe sigurohuni që ajo të jetë e pastër. Më pas e ndani në copa të vogëla dhe e vendosni në një enë. Shtoni kripën. Më pas shtoni uthullën e mollës dhe përzijeni mirë.
Trangullin e ndani në copa të vogëla dhe e shtoni te ena ku është hudhra. Më pas shtoni kosin.
Sallatën e përzieni mirë. Për ta zbukuruar mund t’i shtoni gjethe mente.
Kjo sallatë duhet të konsumohet sa më shpesh në mënyrë që të trajtojë tensionin e lartë edhe të zvogëlojë kolesterolin./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale