Pula të lumtura, vezë të shëndosha: Italianët tregojnë cilat pula bëjnë vezë të mira

14:51 | 26 Prill 2022

Në tërë Bashkimin Europian janë diku rreth 366 milionë pula.

Shumica e pulave në BE jetojnë në kafaze, që sipas Corriere della Serra, nuk ofron hapësirë që ato të rriten shëndetshëm, transmeton portal arbresh.info

Në Itali, një kafaz i pulave ofton vetëm 750 cm katror dhe shumica e pulave nuk kanë hapësirë mjaftueshëm dhe përfundojnë të lënduara.

Tani më nuk ka rëndësi se nëse “pula apo veza e lind e para”, por ka rëndësi se si jetojnë ato.

Fermeria italiane, Sofia Goggia, për Corriere della Serra tha se ajo ka 2500 pula në fermën e saj dhe se i mban të lira ato në oborr, duke u lëshuar muzikë klasike dhe duke u dhënë ushqim të shëndetshëm.

Nëse pulat ushqehen në natyrë, atëherë veza e tyre ka më shumë kalcium dhe janë më pak të stresuara.

Pulat e shëndetshme gjithashtu prodhojnë vezë me një sasi të madhe të Omega-3 dhe 6./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale