Princesha e Norvegjisë preket nga një sëmundje e rrallë e mushkërive

20:00 | 25 Tetor 2018

Princesha e kurorës së Norvegjisë po vuan nga një sëmundje e rrallë kronike e mushkërive, ka konfirmuar familja mbretërore.

Princesha Mette-Marit, e cila u martua me princin e kurorës Haakon në vitin 2001, është diagnostifikuar me një formë të pazakontë të fibrozës, transmëeton portali arbresh.info

Kjo gjendje shkakton plagë në mushkëri dhe e bën frymarrjen shumë të ndërlikuar.

Mbretëresha e ardhshme e Norvegjisë tha se ndoshta do të duhej të kufizonte detyrat e saj mbretërore në disa pika në të ardhmen.

“Për vite me rradhë, unë kam pasur sfida shëndetësore në mënyrë të rregullt, ndërsa tani e dimë se çfarë bëhet fjalë”, tha princesha në një deklaratë.

Princesha e cila është nënë e tre fëmijëve, e ka takuar mbretin e ardhshëm të Norvegjisë në një festival muzke rreth viteve të ’90-ta./arbresh.info/

Lajmet më të lexuara